zioła w kosmetykach

Dużą część mojego życia spędzam na zbieraniu  roślin, a nastepnie ich przetwarzaniu. Z pozyskanych roślin robię różnorodne przetwory, ale też  ziołowe kosmetyki  (kremy, balsamy, mleczka, płyny micelarne, toniki, sera).

Taki kosmetyk może wykonać każdy.  Warto jednak  wiedzieć, że najlepsze będą te, które mają w sobie naturalne składniki- najlepiej pozyskane i przerobione przez nas osobiście. Zajmuje to sporo czasu oraz energii, ale daje ogromną satysfakcję oraz gwarancję  materiału naprawdę dobrej jakości. Dlatego zbieram rośliny, odkażam, suszę, przerabiam na octy, maceraty, hydrolaty itp.

Na tej stronce chciałam podzielić sie wami informacjami na temat roślin, które najczęściej stosuję w moich kosmetykach. Oprócz ziół znajdziecie też kilka informacji na temat innych cennych substancji, które można zastosować w roślinnych kosmetykach. Ja je stosuję z powodzeniem.

  • Aksamitka– ekstrakty z aksamitki znoszą efekt zmęczonych oczu, usuwają worki pod oczami, a delikatna skóra  staje się napięta i elastyczna. Aksamitka działa ściągająco i dezynfekująco, niweluje przebarwienia, stany zapalne, posiada także właściwości antyoksydacyjne i uelastyczniające naczynia krwionośne
  • Chaber bławatek– antocyjany hamują aktywność elastazy i kolagenazy, stabilizują strukturą naczyń krwionośnych i działają przeciwobrzękowo. Ekstrakty z chabra uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne. Okłady na oczy są polecane przy: zapaleniu spojówek i powiek, cieniach pod oczami, obrzękach  i przemęczeniu oczu
  • Forsycja– zwiera rutynę, dzięki czemu wspaniale uszczelnia naczynia krwionośne. Ponadto wyciągi z forsycji stabilizują strukturę włókien kolagenowych i elastylowych przez co opóźniają procesy starzenia. Zespół flawonoidowo-lignanowy zawarty w kwiatach  blokuje uwalnianie histaminy, hamuje odczyny uczuleniowe Forsycja ma działanie przeciwzapalne
  • Jarzębina
  • Owoce jarzębiny w kosmetykach uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne. Napar i odwar z owoców korzystnie wpływa na skórę suchą,, zmęczoną i z plamami, podnosi jej wilgotność. Odżywia jej komórki . Ponadto działa antyseptycznie, zakwaszająco i przeciwzapalnie. Napar lub odwar z owoców podnosi nawodnienie skóry, zwiększa jej elastyczność i sprężystość. Kosmetyki z owocami jarzębiny odżywiają skórę, wybielają ją,  zmniejszają też cienie i tzw. worki pod oczami”.
  • Kwiaty- wykazują działanie przeciwzapalne oraz przeciwalergiczne. Naparem można przemywać skórę podrażnioną, zmienioną zapalnie, z rozszerzonymi naczyniami, plamami i wypryskami. Na oczy można robić okłady z naparu przy zapaleniu spojówek, zmęczeniu oczu, opuchnięciu powiek.
  • Kasztanowiec
  • Nasiona–  wyciągi nawilżają skórę, zapobiegają wysuszaniu,  rozjaśniają, pielęgnują cerę naczynkową, zapobiegają powstawaniu pajączków, hamują stany zapalne, odczyny alergiczne, łagodzą swędzenie. Escyna z kasztanowców dodatkowo odmładza cerę-  chroni kwas hialuronowy przed rozkładem, filtruje też promienie UV Mleczko z nasion kasztanowca jest świetne dla cery naczyniowej.
  • Kwiatostan- wyciągi są bogate we flawonoidy. Uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne
  • Lawenda-ma właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, zmniejsza nadmierne wydzielanie łoju, zwęża ujścia gruczołów łojowych oraz przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych. Działa przeciwdepresyjnie
  • Kofeina pobudza mikrokrążenie i zapobiega zwiotczeniu skóry. Ma właściwości antyoksydacyjnymi, wygładza i napina. Wykazuje silnie działanie przeciwlimfatyczne i obkurczające naczynia krwionośne-redukuje obrzęki i cienie pod oczami.
  • Lipa– napar z lipy w kosmetyce jest używany jako środek przeciwzapalny, antyseptyczny, nawilżający i osłaniający, szczególnie przydatny w pielęgnowaniu i leczeniu skóry suchej, podrażnionej, z wypryskami, zmniejsza świąd. Podnosi elastyczność i sprężystość skóry, hamuje proces pękania i łuszczenia naskórka, a także łojotok. Napar z lipy działa wybielająco na cerę. .Płukanki z lipy zmniejszają suchość włosów, hamują powstawanie łupieżu suchego i zwiększają wytrzymałość włosów na uszkodzenia mechaniczne.. Okłady na oczy z naparu sprawdzą się  przy stanach zapalnych  spojówki i powiek, przy uczuciu suchości i piasku w oczach, przy zmęczeniu, obrzęku oczu oraz przy cieniach i workach pod oczami.
  • Mydlnica– działa zmiękczająco i oczyszczająco, ułatwia przenikanie składników aktywnych w skórze. Stosowana do mycia ciała oraz do naturalnych szamponów.
  • Mniszek– zwalcza wolne rodniki (działanie antyoksydacyjne).. Pielęgnuje i poprawia  kondycję skóry, redukuje stany zapalne, zaczerwienienia.. Po preparatach z mniszka skóra staje się gładsza, odzyskuje też zdrowy kolor.
  • Nagietek– stosowany do leczenia ran, oparzeń, odparzeń, otarć naskórka, wybroczyn, stłuczeń, ropni, owrzodzeń, liszajów, mokrych wysypek, pryszczy różnego pochodzenia, łojotoku, stanów zapalnych, plam na skórze . Działa na  ukąszenia owadów, stany zakażeniowe, stany zapalne spojówek i gałki ocznej, pieczenie i łzawienie W kosmetykach ekstrakt nagietkowy działa tonizująco, regenerująco, wygładzająco, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Ma zastosowanie w preparatach po opalaniu, w kosmetykach przeciwtrądzikowych oraz do cery naczynkowej. Wyciąg olejowy pobudza ukrwienie skóry, hamuje rozwój paciorkowców i gronkowców, nadaje się do leczenia ran ropiejących.
  • Nawłoć– flawonoidy nawłoci mogą zwiększać elastyczność i wytrzymałość naczyń krwionośnych Napar nawłoci zastosowany na skórę przyspiesza procesy detoksykacji, usuwa stany zapalne, poprawia krążenie krwi w naczyniach włosowatych, powstrzymuje rozwój bakterii, odkaża skórę, przyspiesza gojenie ran i siniaków. Nawłoć jest stosowana przy chorobach skórnych, dermatozach, wykazuje działanie przeciwalergiczne. Świetnie sprawdza się przy trądziku oraz łuszczycy.
  • Pokrzywa– preparaty z ziela pokrzywy zastosowane zewnętrznie działają przeciwłojotokowo, przeciwtrądzikowo, przeciwłupieżowo, wzmacniająco na cebulki włosowe, odżywczo dla skóry. Aktywują procesy regeneracji skóry, przyśpieszają gojenie ran. Leczą wypryski, trądzik, łojotokowe zapalenie skóry. Poprawiają ukrwienie i koloryt skóry. Zapobiegają przetłuszczaniu się włosów. Woda pokrzywowa dobrze oczyszcza i pielęgnuje skórę oraz włosy.
  • Słonecznik– wyciągi wodne wzmacniają oraz uszczelniają naczynia krwionośne, działają też przeciwbakteryjnie i antywirusowo. Wyciągami można leczyć m.in. podrażnienia skóry, trądzik, wypryski, trudno gojące rany, zapalenie spojówek i powiek, zapalenie oka, świąd odbytu, hemoroidy, zapalenie zewnętrznych narządów płciowych.
  • Skrzyp– poprawia elastyczność skóry, pomaga w stanach zapalnych, do stosowania przy przewlekłych chorobach skóry. Wykazuje działanie remineralizujące skórę, dostarcza jej wiele dobroczynnych składników odżywczych, uelastycznia ją i normalizuje.
  • Hydrolat geraniowy wykazuje silne działanie nawilżające i zmiękczające. Minimalizuje wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych, nawadnia i odświeża. Łagodzi podrażnienia,pomaga zwalczać rumień, pęknięte i rozszerzone naczynka Ze względu na swoje umiejętności adaptacyjne, jest on przeznaczony do wszelkich typów cer. Od suchej, przez wrażliwą, mieszaną, dojrzałą – po tłustą, trądzikową, a nawet naczynkową.
  • Hydrolat z róży– działa łagodząco, relaksująco i przeciwzapalnie, doskonale odświeża skórę. Wspomaga jej ukrwienie, przywraca kwaśny odczyn skóry, łagodzi podrażnienia i doskonale nawilża. Cera uzyskuje świeżość. Hydrolat może być stosowany do całodziennego nawilżania cery i odświeżania makijażu zarówno latem jak i zimą. Kompresy z wody różanej zmniejszają zaczerwienienie twarzy i zmęczenie oczu. Woda różana jest cennym składnikiem płynów do demakijażu oczu. Używana jest jako składnik w preparatach do pielęgnacji skóry wrażliwej z problemami naczynkowymi, z nadmiernym wydzielaniem sebum; regenerujących dla uszkodzonej, przesuszonej.
  • Hydrolat oczarowy– ma działanie: silne antyoksydacyjne, redukujące zaczerwienienie skóry, łagodzące stany zapalne, uszczelniające naczynia włoskowate, ściągające, nawilżające, odświeżające.
  • Kwas hialuronowy– nawilża, nawadnia
  • Olej arganowy– jest doskonały na suchą i starzejącą się skórę, chroni przed przedwczesnym pojawieniem się zmarszczek. Poprawia elastyczność skóry i nawilża ją (opóźnia procesy starzenia). Jest naturalnym antyoksydantem (neutralizuje wolne rodniki). Ma właściwości przeciwzapalne, łagodzące podrażnienia i chroniące skórę (beta-amyrina). Olej zawiera również butyrospermol pielęgnujący skórę przed i po opalaniu
  • Olej dziurawcowy (macerat) działa na skórę przeciwzapalnie, antyseptycznie i gojąco. Przyśpiesza gojenie ran, łagodzi też objawy trądziku. Jest przydatny w leczeniu chorób skóry np. łuszczyca, odleżyny, liszaj, owrzodzenia, poparzenia
  • Olej z kiełków pszenicy– bogaty w proteiny, kwasy tłuszczowe oraz dużą zawartość witamin A, B, D i E (naturalny antyutleniacz). Działa nie tylko na powierzchni skóry, ale łatwo przenika do naskórka. Idealny do wysuszonej i łuszczącej się skóry.
  • Olej z nasion dzikiej róży-ma działanie regenerujące, naprawcze, uelastyczniające. Normalizuje też pracę gruczołów łojowych. Stosowany jest głównie w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Olej działa łagodząco, wygładzająco, zmiękcza skórę, zapobiegają jej przesuszeniu, wspomaga walkę z przebarwieniami.
  • Olej konopny– ma działanie regenerujące, nawilżające, regulujące sebum. Jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Polecany szczególnie dla cery tłustej, trądzikowej, a także suchej, dojrzałej i zmęczonej. Łagodzi podrażnienia, ułatwia gojenie (skóra alergiczna, atopowa)
  • Olej z opuncji wykazuje silne właściwości przeciwzmarszczkowe. Poprawia napięcie, kolor i nawilżenie skóry. Zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek. Regeneruje i łagodzi podrażnienia. Wspomaga ochronę przeciwsłoneczną.
  • Olejek jaśminowy przede wszystkim pięknie pachnie i jest naturalnym afrodyzjakiem .Działa antyseptycznie i dezynfekująco.. Przynosi ulgę skórze suchej, łuszczącej się i odwodnionej. Ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwwirusowe. Zmniejsza blizny powstałe na skutek trądziku, rozstępy itp. Jest pomocny w leczeniu egzemy i atopowego zapalenia skóry .Opóźnia procesy starzenia się skóryPonadto uspokaja, relaksuje i ułatwia zasypianie
  • Olejek herbaciany -ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybowe. Świtnie sprawdza sie w pielęgnacji cery tłustej oraz trądzikowej. Działa na skórę regenerująco- pobudza produkcję nowego naskórka.
  • Masło shea– zawiera naturalną allantoinę; prowitaminę A; witaminy F i E; nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe; woski. Wykazuje ogromne działanie pielęgnacyjne, natłuszcza i nawilża. Dzięki niemu skóra jest gładka i miękka.
  • Masło kakaowe– ma działanie mocno nawilżające, regenerujące, przeciwzmarszczkowe, wygładzające a także uzupełnia w skórze niedobory witamin. Nadaje jej piękny blask, przyspiesza opalanie, a równocześnie posiada naturalny filtr słoneczny . Masło kakaowe nie alergizuje.
  • Wosk pszczeli– to estry kwasu palmitynowego i alkoholi woskowych: mircylowego i certylowego. Działanie: uelastycznia i zmiękcza cerę, emulguje, ułatwia aplikację kosmetyku na skórze, pozostawiają na niej ochronny filtr.
  • Zimnotłoczony olej słonecznikowy ma działanie przeciwrodnikowe, przeciwzapalne, normalizujące. Zmiękcza i wygładza skórę
  • Olej z pestek winogron wykazuje działanie przeciwrodnikowe, hamuje procesy starzenia skóry, ma właściwości kojące i łagodzące, przyspiesza regenerację naskórka , rozświetla wygładza i nawilża cerę, przeciwdziała powstawaniu zaskórników, ma działanie tonizujące i przeciwzapalne, poprawia napięcie i jędrność skóry oraz wzmacnia jej naturalną barierę ochronną.
  • Kolagen z elastyną wykazuje silne działanie odmładzające, nawilża skórę, zwiększa jej sprężystość, likwiduje „worki” pod oczami, zabezpiecza przed niekorzystnym wpływem środowiska, wygładza zmarszczki, powoduje przyrost tkanki skórnej w zmarszczce, zmniejsza przebarwienia, wygładza skórę i spłyca blizny
  • Ocet jabłkowy (oraz maceraty na occie)– bogaty w witaminy A, B, C, E, P, przeciwutleniacze, substancje odżywcze, takie jak fluor, żelazo, fosfor, krzem, miedź, wapń, magnez. ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, przez co sprawdza się w walce z trądzikiem. Pozwala również przywrócić prawidłowe pH skóry. Rozjaśnia ją.
  • Mleko owsiane– zawiera m.in. substancje odmładzające. Aminokwasy obecne w płatkach owsianych stymulują produkcję kolagenu, co zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się skóry. Mleko owsiane działa na skóre kojąco, uelastyczniająco, oczyszcza ją i łagodzi podrażnienia.
  • D-panthenol- jest prowitaminą B5. Bardzo łatwo wnika w głąb skóry, włosów i paznokci. Stosowany zewnętrznie działa na skórę pielęgnująco -przyspiesza podział komórkowy komórek skóry, działa łagodząco na podrażnioną i zaczerwienioną skórę, jest korzystny również dla skóry poparzonej. Krem zawierający w swym składzie D-pantenol łatwiej się rozprowadza. Prowitamina B5 ma właściwości higroskopijne (może gromadzić wodę) i powoduje nawilżanie skóry. Dzięki temu skóra jest miękka i jędrna
  • Witamina E– działanie fotoochronne – zmniejsza skutki nadmiernej ekspozycji na słońce, zmniejsza wrażliwość na UV; hamuje procesy fotostarzenia; poprawia ukrwienie skóry; wzmacnia tkankę łączną; poprawia gospodarkę wodną naskórka, jego miękkości i elastycznoć; przyspiesza gojenie oparzeń, wygładza blizny; wspomaga leczenie łojotokowego zapalenia skóry oraz trądziku; zapobiega powstawaniu przebarwień
  • Wyciag z komórek macierzystych– wpływa na odmłodzenie i regenerację starzejącej się skóry, wzrost jej jędrności i elastyczności, wygładzenie i poprawa kolorytu skóry
  • Koenzym Q10 to tzw. „eliksir młodości”, jest cudownym środkiem pielęgnującym dla każdego rodzaju cery, głównie jednak do cery dojrzałej, suchej, zmęczonej i osłabionej Koenzym Q10 chroni skórę przed rozpadem kolagenu i elastyny, spowalnia procesy starzenia się skóry, działa przeciwzmarszczkowo, poprawia elastyczność i jędrność skóry oraz jej koloryt  (efekt natychmiastowego rozjaśnienia) ,chroni skórę przed działaniem wolnych rodników i promieniowaniem UV, łagodzi też urazy i zaczerwienienia
  • Alantoina– ma działanie nawilżające, łagodzące, zmiękczające i przeciwzapalne. Zmniejsza podrażnienie skóry wywołane przez różne czynniki (detergenty, mydła, substancje powierzchniowo-czynne, kwasy), zmniejsza swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie skóry wrażliwej, pobudza podziały komórkowe, przyspieszając regenerację skóry i gojenie się ran, zmiękcza i wygładza skórę szorstką i spękaną, łagodzi objawy łuszczycy i redukuje łupież, dzięki łagodnemu działaniu złuszczającemu i przeciwzapalnemu działa silnie nawilżająco, zmniejsza stany zapalne towarzyszące trądzikowi, zmniejsza dyskomfort związany z oparzeniami słonecznymi, otarciami i odparzeniami. Polecana do pielęgnacji  skóry wrażliwej, delikatnej i skłonnej do alergii. Alantoina łagodzi wszelkie podrażnienia, nadaje się do  pielęgnacji skóry niemowląt, w tym odparzeń pieluszkowych.
  • Mleczan sodu  utrzymuje w skórze odpowiedni poziom wilgoci
  • Skwalan– jest składnikiem ludzkiego sebum. Ma silne właściwości nawilżające i regenerujące, odbudowuje płaszcz lipidowy, a także przedłuża działanie antyoksydantów (witaminy E, A, koenzymu Q10). Polecany jest do pielęgnacji  cery dojrzałej, alergicznej, atopowej, podrażnionej i po opalaniu. Nadaje się też do pielęgnacji cery trądzikowej (redukuje przebarwienia, blizny potrądzikowe) oraz do pielęgnacji skóry wokół oczu i  ust